Yeni Girişimciler İçin 21 Tavsiye

Entrepreneur yazarı ve bir dizi girişimin sahibi Andrew Medal, girişimcilik hayatına 15 yaşındayken bastığı tişörtleri arkadaşlarına satarak başlamış. Bu işten biriktirdiği paralar ile de oto temizlik işini kurmuş. “Kendimi bildim bileli bir girişimciyim” diye ifade ediyor. Hizmet sektöründe ve ürün sektöründe çalışan Medal, iş hayatı boyunca milyon dolarlar kazanılmasına vesile olmuş. Kimi zaman kazanmış, kimi zaman her şeyini kaybetmiş ama girişimci ruhunu hiç kaybetmemiş. İşte bu deneyimleri boyunca edindiği kazanımları amatör girişimcilerle paylaşmak isteyen Medal, yeni girişimcilere 21 tavsiye veriyor. Biz de Fikirci Baba olarak bu tavsiyelerini madde madde sizinle paylaşıyoruz.

1. Risk alın

Girişimci olmanın en heyecanlı yanlarından biri, yaptığınız şeyin işe yaradığını gördüğünüzde duyduğunuz heyecan ve neşedir.

2. Quora’da soruları cevaplayın

Quora’da sorulan soruları cevaplamak uzmanlığınızı, bilginizi ve zekanızı geliştirmenize yardımcı olur. Daha sonra geriye dönüp cevaplarınıza bakmak ve kişisel olarak ne kadar olgunlaştığınızı görmek çok hoşunuza gidecek.

3. Herkese email atın

Bunu yapmaktan çekinmeyin. Fırsatın nereden geleceği belli olmaz; stratejik bir ortaklık, kreatif dijital ajansınız için bir iş fırsatı, yeni bağlantılar, yeni referanslar. Yani hikayenizi paylaştıkça kendinize yeni fırsatlar yaratabilirsiniz.

4. Bir fikir günlüğü tutun

Yeni iş fikrinin bir değeri olmadığını düşünen insanlar daha önce hiç iyi fikri olmamış insanlardır. İnsanların bu tür saçma söylemlerine kulak asmayın. Gün içinde aklınıza gelen yeni iş fikirlerini mutlaka yazın. Bunun için bir günlük tutabilirsiniz.

5. Bağlantı kurun

Bağlantılarınızı güçlendirmek ve yeni bağlantılar kurmak, iş ağınızın güçlenmesine, sizin istediğiniz başarıyı elde etmiş insanlardan bir şeyler öğrenmenize ve mentorluk fırsatı yakalamanızı sağlar.

6. Yaşıtlarınızla bağlantılar kurun

Akran grubunuz sonsuza kadar sizinle olacaktır. Tanışın, kaynaşın, yeni bağlantılar kurun. Birbirinizden öğreneceğiniz çok şeyiniz var.

7. İletişim ağınızı sınırlayın

Siz her zaman diğerlerinden daha bilgili ve daha deneyimli olacaksınız. Sadece bir aylık bir girişimci olsanız bile, orada bir yerde mutlaka bir günlük girişimciler de olacaktır.

8. Tavsiyelere açık olun

Doğru tavsiyeleri dinlemek hem hayatınız hem de işiniz için çok değerlidir.

9. Fakat her tavsiyeye değil

Size verilen tüm tavsiyeleri de dinlemeyin. Her şeye şüpheyle yaklaşın ve içgüdülerinize güvenin.

10. Sevdiğiniz insanlarla çalışın

Bu çok önemli. Eğer birlikte çalıştığınız insanları sevmiyorsanız, fırsatları değerlendirme ve kendinizi geliştirme fırsatınız olmayacaktır.

11. Dış dünya ile bağlantınızı kesin

Kendinizi odanıza kapatıp tüm gün ve gece çalışmak çok kolay olmayacaktır ama dış dünya ile bağlantıyı kesebilmek, çok çalışmak kadar önemlidir. Beyniniz dinlenmeye ihtiyaç duyar ve dünya ile tüm ilişiğinizi kesmek o gün karşılaştığınız problemleri çözmek için beyninizin ihtiyaç duyduğu yenilenmeyi sağlayabilir.

12. Markalaşın

Ne işle uğraşıyor olursanız olun, kişisel bir markaya sahip olmak çok önemlidir. Bir girişimci olarak markalaşmanız sizin tek gerçek güvenceniz olur.

13. Düzenli spor yapın

Sağlığınız en değerli varlığınız. Dünyadaki en başarılı insan olabilirsiniz, ama sağlığınız yerinde değilse pek bir anlam ifade etmeyecektir. Düzenli spor yapmanız beyninizin de sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

14. Her zaman öğrenin

Girişimcilik problem çözmek ve çözerken bir şeyler öğrenmektir. Yeni şeyler öğrenmek heyecan vericidir ve girişimci olarak bizler her gün yeni bir şeyler öğrenmeliyiz. Bu girişimcilerin doğuştan gelen yeteneklerinden biridir.

15. Öğrendiklerinizi yazın

Öğrendiklerinizi günlük olarak yazmanızın size çok yararı olacaktır. Bazı günler kendinizi güçsüz hissedeceksiniz ve bu günlerde öğrendiğiniz tüm şeylerin yazılı olduğu günlüğünüze bakmak size güç verecektir. Öğrenmek değerli bir niteliktir ve dayanamayacak gibi olduğunuzda öğrendikleriniz size yardımcı olabilir. Yastığınızın altındaki para olarak düşünün. Yastığınızın altında para olmasa bile bunu düşünmek size savaşma gücü verir.

16. LinkedIn kullanın

İş ağı oluşturmak açısından LinkedIn çok etkili bir sosyal ağ sitesidir. Neredeyse herkesle iletişim kurabilir, blog yazılarını okuyabilir ya da başarılarınızı ve uzmanlığınızı başkalarına gösterebilirsiniz.

17. Her şeyi okuyun

Blog, gazete, dergi ve kitap okumak için kendinize zaman yaratın. İşinizle ilgisi olsun olmasın her şeyi okuyun. Böylece kültür seviyeniz artar ve bu sizi daha istenilen biri yapar.

18. Sağlıklı beslenin

Vücudunuzun enerji kaynağı yiyeceklerdir. Eğer sağlıksız beslenirseniz, yeterli enerjiniz olmayacak ve bu da çeşitli sağlık sorunlarına yol açacaktır. Sağlıklı beslenmek hayat kurtarır.

19. Part-time bir iş bulun

Eğer startup projenizden düzenli bir gelir elde etmiyorsanız, geçiminizi sağlayacak birikiminiz olsa bile iş bulun. Böylece sağlıksız bir zihne yol açabilen parasal kaygılarınıza hafifletmiş olursunuz. Yeni iş fikriniz ile iş dünyasında tutunmak istiyorsanız, gelecek ayın kirasını nasıl ödeyeceğinizi düşünmek aklınıza gelen en son şey olmalı. Ayrıca, part-time iş hayatınız boyunca etrafınızdaki herkese yeni girişiminizi anlatabilir ve böylece potansiyel müşteriler kazanabilirsiniz.

20. Yardım istemekten çekinmeyin

Gururunuzu bir kenara bırakın. Girişimciler için bir şeyi tek başına yapmak oldukça zordur. O yüzden yardım istemekten çekinmeyin. İnsanlar öğrenmeye olan isteğinize ve alçak gönüllülüğünüze hayran kalacaktır. Yardım aldığınızda başaracaklarınız sizi şaşırtabilir.

21. Asla vazgeçmeyin

Eğer girişimciyim diyorsanız, girişken olun. Negatif insanlardan uzak durun. Eğer bir fikriniz işe yaramazsa, o zaman başka bir fikir bulun. Siz girişimcisiniz, ne olursa olsun, başarılı olsanız da tökezleseniz de her zaman girişimci olacaksınız. Bu her zaman aklınızda olsun.

Bonus: Eğlenin

İstediğiniz her şeyi yapın, hayattan zevk alın ve her zaman hayalini kurduğunuz şeyleri gerçekleştirin. Eğlence bulaşıcıdır ve size doğru müşteriyi, doğru çalışma ekibini ve doğru fırsatları sunabilir.

FikirciBaba’nın Entrepreneur.com çevirisidir.Lütfen kaynak belirtiniz. http://www.fikircibaba.com/yeni-girisimciler-icin-21-tavsiye/#ixzz3buOzQA7x 
Follow us: @babafikirci on Twitter | babafikirci on Facebook


Firma İstanbul, İstanbul Firma rehberi, firma ara
ETİKET : Girişimci, girişimciler, yeni girişimci, iş fikirleri, istanbul iş fikirleri, istanbul girişimcileri

02.06.2015
Geri Dön