İdeal çalışma ortamı nasıl olmalıdır?

“İşyerinin alışveriş yeri” Avansas, işyeri çalışanlarının ihtiyaçlarını ve tercihlerini analiz etmek için şirketlerin çalışanları ile bir araştırma yaptı.
0
İdeal çalışma ortamı nasıl olmalıdır?
“İşyerinin alışveriş yeri” Avansas.com, işyeri çalışanlarının ihtiyaçlarını ve tercihlerini analiz etmek için şirketlerin çalışanları ile bir araştırma yaptı. Genel olarak “İşyeri çalışma ortamı nasıl olmalı?” sorusunun yanıtının arandığı bu araştırma, tüm işyeri ekosistemini etkileyecek sonuçları ortaya koydu.
 
Şirketlerin çoğunluğunun halihazırda tercih ettiği ve çalışanların iş performansına olumlu katkı yaptığı düşünülen açık ofis gibi çoğu yönelimin, gelişen teknoloji ve iş süreçlerindeki dönüşümler ile birlikte geçerliliğini yitirdiği ve çalışanlar tarafından tercih edilmediği fark edildi.
 
İşyeri malzemeleri alışveriş platformu Avansas.com’un “İdeal Çalışma Ortamı” araştırmasına, direktör, müdür, yönetici, şirket sahibi gibi üst kademe pozisyonlarla birlikte, sekreter ve uzman gibi çeşitli seviyede pozisyonlardan da katılım sağlandı. Ankette çalışanlara, nasıl bir masa istedikleri, mola saatlerini nasıl değerlendirdikleri, çalışırken hangi ekipmanlara sahip olmak istedikleri gibi hem şu anki çalışma ortamlarını hem de arzu ettikleri çalışma ortamını belirleyen sorular soruldu.
 
Kapalı ofis trendinin başında kadın çalışanlar var
 
Ankete katılım gösteren firma çalışanlarının büyük çoğunluğunu oluşturan e-ticaret, finans, hizmet, internet ve pazarlama sektörlerinde, erkek çalışanlar ile kadın çalışanların işyeri tercihleri arasında keskin bir ayrım gözlemlendi. Erkek çalışanlar açık ofis prensibine daha yatkınken, kadın çalışanların ise kapalı ofis konseptini tercih ettikleri ortaya çıktı. Genel ortalamaya bakıldığında ise kapalı ofis tercih eden kitlenin oranının yüzde 56,8 olduğu görüldü. Bu durum, son yıllarda çoğu şirket tarafından benimsenen açık ofis konseptinin çalışanlar açısından artık tercih edilmemeye başladığını gösteriyor.
 
Sade ve yalın çalışma ortamı herkesin tercihi
 
Çalışanlara nasıl bir masada çalışmak istedikleri sorulduğunda, yüzde 74,4’lük çok büyük bir çoğunluk, sade ve düzenli bir masada çalışmak istediklerini belirtiyorlar. Kalabalık, ihtiyaç duyulabilecek her şeyin el altında bulunduğu bir masada çalışmak isteyenler ise dörtte birlik azınlık kesim olarak kendini gösteriyor. Bu durumun, kapalı ofis trendinin yükselmeye başlaması ile uyumlu olduğu gözleniyor. Çalışanlar sakin ve sessiz bir ortamda, diğer çalışanlar ile ilişkilerini ve etkileşimlerini kendilerinin belirlediği düzey ve sıklıkta kurarak, işlerine odaklanarak çalışmayı tercih ediyorlar.
 
Çalışanlar ergonomik ve sağlıklı bir ortam arayışında
 
İşyerlerinde masa başında geçirilen hareketsiz saatlerin çalışan sağlığına etkileri uzun süredir biliniyor. Bu bilinç, işyeri çalışanları arasında da yaygınlaştığı, sağlıklı ve ergonomik bir çalışma ortamı aradıkları Avansas.com’un anket sonuçlarına yansıyor.
 
Çalışanlara, çalışma masalarında bulunan veya bulunmasını istedikleri olmazsa olmaz ekipmanlar sorulduğunda, not kağıdı ve kalemlik gibi çok standart ekipmanların hemen arkasından sağlık, ergonomi ve rahatlık ile ilgili ekipmanlar geliyor. En yüksek cevaplanma oranı alan ilk dört ergonomi donanımı sırası ile koltuk bel desteği, ortopedik mousepad, ayak destek ünitesi ve dizüstü bilgisayar yükselticisi olarak öne çıkıyor. Bu ve benzeri ergonomik donanımları isteyen çalışanların oranı yüzde 70’lere kadar çıkabiliyor.

Kaynak:http://kariyer.milliyet.com.tr/ideal-calisma-ortami-nasil/kariyer/detay/2256368/default.htm


Firma İstanbul, İstanbul Firma rehberi, firma ara
ETİKET : avansas, ideal çalışma ortamı nasıl olmalı, ideal çalışma ortamı anketi, sağlık,E-ticaret

04.06.2016
Geri Dön